Ar šunys jaučia laiką?

Patyrinėjame klausimą ar šunys jaučia laiką ir jei taip, tuomet kaip?

Inesa Valinčiūtė-Kunčienė

6/29/20232 min read

AR ŠUNYS JAUČIA LAIKĄ

Ar kada nors teko pastebėti savo šunį besielgiantį vienodai tam tikru paros metu, tarsi gyvūnas tiksliai žinotų kiek tuo metu yra valandų? Galbūt augintinis kasdien tuo pačiu metu prašosi į lauką, suka ratus aplink dubenėlį tikėdamasis papildymo arba galbūt reguliariu grafiku dirbant namuose ir likus vos akimirkai iki darbo pabaigos šunelis jau ima nešti mėgstamiausią žaislą tarsi žinodamas, jog atėjo metas paglostymams bei žaidimams?

Jei teko susidurti su minėtomis ar panašiomis situacijomis, tikriausia iškilo klausimas ar šunys geba jausti laiką?

Atsakymas būtų - taipŠunys geba jausti laiką ir panašiai kaip kiti gyvūnai bei žmonės turi 24val. biologinį laikrodį (cirkadinius ritmus), taip pat reaguoja į šviesųbei tamsųparos metą. Nors šunys, kurdami puikias asociacijas, geba nesunkiai nustatyti kada bus atliekami vienokie ar kitokie veiksmai, pavyzdžiui kada bus vedami laukan (šeimininkas ima pavadėlį, aunasi tik vedžiojimui skirtus batus ir kt.), maitinami (šuns maisto pakuotės skleidžiami garsai, jam skirtų indų ėmimas ir kt.) ar keliaus miegoti (šeimos narių sujudimas vonios kambaryje, persirengimas miegojimo rūbais ir kt.), jie taip pat gebėtų visa tai suprasti ir be aiškių vizualių, garsinių ar kitų užuominų. Šunys, kaip ir žmonės (bei kiti sudėtingą nervų sistemą turintys gyvūnai) turi smegenų dalį pagumburyje vadinamą suprachiazmatiniu branduoliu (lot. suprachiasmatic nucleus). Ji atsakinga už paros ritmą, miego ir budrumo ciklus - reguliuoja kasdienį žvalumą, aklį bei miegą. Todėl šuo, net ir nematymas jokių signalų ar šviesos - tamsos pokyčio, lygiai taip pat kaip ir žmogus, sugebėtų nustatyti, kad atėjo metas užsiimti tam tikra reguliaria veikla.

Be šios smegenų dalies pajusti laiką šuniui padeda ir jo ypatinga uoslė . Šie keturkojai gali užuosti minimalius oro pasikeitimus ir pagal tai suprasti koks yra paros metas. Einant dienai oras nuolat keičiasi (pvz. vakare vėsta, įdienojus kaista), o jautri šuns uoslė iš švelnios oro srovės sugeba tą pokytį pajusti . Naudodamiesi uosle šunys taip pat gali suprasti kiek ilgai namuose nėra šeimos narių, bei kada jie turėtų grįžti. Kuo ilgiau aplinkoje nėra žmogaus, tuo labiau sklaidosi jo kvapas. Todėl, jeigu šeimininkas turi reguliarų darbą, pagal likusią jo kvapo koncentraciją šuo gali nustatyti kada šeimos narys turėtų grįžti namo.

Dėl šių laiko jutimo gebėjimų, kai kurie šunų šeimininkai juokauja, kad pagal savo augintinį galėtų nustatyti laikrodžius. Ar ir Jums kyla noras taip pat pasakyti apie savo keturkojį šeimos narį? Galbūt esate pastebėję laiko pojūčio gebėjimą savo šuniuko elgesyje? Pasidalinkite komentaruose savo istorija

Tekstą paruošė DogPunk mokyklos trenerė
Inesa Valinčiūtė - Kunčienė