Ar šunys šypsosi?

Ar šunys geba šypsotis? Jei taip, ką toji šypsena reiškia?

Inesa Valinčiūtė-Kunčienė

9/18/20231 min read

Daugelis šunų augintojų laikas nuo laiko pastebi savo dantukus demonstruojantį, rodos besišypsantį keturkojį. Tačiau ar šunys tikrai geba šypsotis panašiais sumetimais kaip šypsomės mes, žmonės?


Šunys, naudodami veido raumenis, gali parodyti išraišką panašią į žmogaus šypseną (pakelti lūpų kampučiai, rodomi dantukai), tačiau jos reikšmė gali sutapti ar net labai skirtis nuo mums įprastos - laimės, atsipalaidavimo ir t.t., būsenos. Kadangi mokslo dėka mes jau žinome, kad šunys tikrai jaučia ir gali demonstruoti emocijas, svarbu suprasti, kad šie gyvūnai savijautą išreiškia smulkmeniška ir kompleksine kūno kalba. Todėl norint geriau suvokti ką iš tiesų reiškia Jūsų augintinio šypsena reikėtų žvelgti į bendrą šuniuko kūno kalbą.


Jeigu šuo šypsosi, o jo kūnas ir galva atsipalaidavę, burna gali būti atvira, gyvūnas lekuoti be jokios raumenų įtampos su iškištu liežuviu, o akys gali būti šiek tiek primerktos, tuomet įprastai šuo demonstruoja teigiamas emocijas ir atsipalaidavimą, kitu atveju dantukų rodymas gali reikšti nerimą, įtampą, stresą, baimę ar kt. nemalonias emocijas.


Taigi trumpai atsakant - taip, šunys gali šypsotis ir jausdami teigiamas emocijas. Dažniausiai šią išraišką šunys demonstruoja žmonėms, nes mes tai paskatiname ir stipriname kaskart besidžiaugdami ją pamatę, besijuokdami, pagirdami ar pavaišindami skanėstu. Šypseną galima išmokyti atlikti net ir pagal komandą.